Instagram

piątek, 22 lipca 2016

Jak zwiedzić Brukselę za mniej niż 5 euro? (3)
To już nasz trzecie spotkanie :)

 

Odpowiednia data:

Wyjeżdżając do stolicy Belgii, wybierz taki czas, kiedy najwięcej zobaczysz z darmo.

Obiekty oferujące darmowy wstęp w pierwszą niedzielę miesiąca:

 • Muzeum historii Brukseli (Musée de la Ville de Bruxelles, Maison du Roi)
Położone w samym centrum brukselskiego rynku (Grand Place). Oferuje bardzo interesującą wystawę stałą poświęconą historii miasta. Zwiedzający znajdą tam makiety starej Brukseli. Dowiedzą się jak wyglądało życie w stolicy Belgii, w jaki sposób zmieniały się budynki otaczające jej główny plac i jak toczyło się na nim życie.
Ostatnie piętro mieści turystyczną atrakcję - wiele kostiumów figurki Manneken Pissa symbolu miasta frytek i gofrów. Wśród nich można wyszukać też i polskie przebrania!

Muzeum jest otwarte od 10 do 17stej.
 • Muzeum historii Belgii ( BELvue)
Znajdziecie je niedaleko królewskiego pałacu (palais royal) oferuje spacer przez 20 pomieszczeń muzealnych opowiadając historię powstania Belgii, jej historię, kulturę i skomplikowaną politykę. Obejrzymy drzewo genealogiczne rodziny królewskiej. Dowiemy się, jak mała była racja żywnościowa przydzielana  obywatelom w czasie drugiej wojny światowej. Znajdziemy na mapie Brukseli teatr, w którym rozpoczął się ruch niepodległościowy, który przyspieszył powstanie Belgii.
 Muzeum jest otwarte od 10 do 18.
 • Muzeum strojów i koronek (Musée du Costume et de la Dentelle)
 Kilka kroków od głównego placu stolicy na ulicy Fiołków (rue de Violette) znajduje się mała dwupiętrowa kamienica, skrywająca w sobie małe muzeum. Jego wystawa zmienia się co roku, a jej temat (oczywiście) oscyluje wokół ubiorów.
Tegorocznym tematem jest moda ślubna w Belgii. Dowiemy się, od kiedy suknia ślubna stała się biała; jakie były najmodniejsze kroje każdej dekady albo też co panna młoda otrzymała w wianie od swego małżonka.

część ekspozycji z poprzenich lat


Najciekawszym punktem wycieczki jest oczywiście możliwość przymierzenia jednego ze strojów.


tutaj podczas wernisażu wystawy o modzie w latach 30 ubiegłego wieku

a to z zeszłorocznej wystawy o krynolinach

4 komentarze:

 1. Ostatnie zdjęcie cudowne. Co to za Biedronka z Tobą? :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Hey, people in Belgium speak the Dutch, German, and French languages. The linguistic diversity of Belgium is rather diverse according to a fractionalization scale which for Belgium is 0.5409.
  http://www.confiduss.com/en/jurisdictions/belgium/culture/
  Cheers

  OdpowiedzUsuń

Maybe you will like also:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...