Instagram

sobota, 31 maja 2014

10 najsłynniejszych Belgów


Oto spóźniony wpis dla klubu Polek na Obczyźnie. Każda z nas, klubowiczek, mogła tym razem zaprezentować 10 najbardziej znanych postaci pochodzących z kraju, w którym mieszkają.
1. Zacznijmy wybuchowo!

O kim mowa? Czyżby to Sheldon Cooper? A może chodzi o Leonarda Hofstadtera? Oh niestety, żaden z aktorów „Teorii wielkiego podrywu” (The Big bang theory) nie będzie gwiazdą tego postu. Z Belgii pochodzi z Georges Lemaître – astronom, fizyk kwantowy, katolicki ksiądz - twórca teorii Wielkiego Wybuchu. 
Georges Lemaître is credited with proposing th...
Georges Lemaître is credited with proposing the Big Bang theory of the origin of the universe in 1927. (Photo credit: Wikipedia)


2.  Bez tego Belga świat brzmiałby inaczej – mowa o Adolph’ie Sax’ie – twórcy saksofonu. W tym roku obchodzimy jego 200 rocznicę urodzin. W muzeum instrumentów muzycznych w Brukseli można obejrzeć wystawę poświęconą temu budowniczemu. 

www.visitbelgium.com/index.php/news/104/75/2014-200th-anniversary-of-Adolphe-Sax-s-birth

3. To nie jest fajka. 


Każdy, kto interesuje się sztuką współczesną, z pewnością zetknął się z surrealistycznymi obrazami Rene Magritte. W Brukseli można zwiedzić muzeum Rene Magritte’a

http://www.renemagritte.org/


4. Miłośnicy architektury na pewno wiedzą, że z Belgii pochodzi Victor Horta – architekt, który zapoczątkował nowy styl w budownictwie – Art Nouveau. Zaprojektowane przez niego budowle o nietypowej ornamestyce do dziś można oglądać na ulicach Brukseli. 


038 Victor Horta Museum
038 Victor Horta Museum (Photo credit: mksfca)
040 Victor Horta Museum
040 Victor Horta Museum (Photo credit: mksfca)
Brussels - Hotel / Hôtel van Eetvelde
Brussels - Hotel / Hôtel van Eetvelde (Photo credit: Arco Ardon)
Letterbox on the front door of the Victor Hort...
Letterbox on the front door of the Victor Horta Museum, Brussels, Belgium. (Photo credit: Wikipedia)

5.  Mussels from Brussels?
Mussels in Brussels
Mussels in Brussels (Photo credit: Greenery)


 A może muscles from Brussels? Nie można zapomnieć o gwieździe filmów akcji, reżyserze, kaskaderze – Belgię reprezentuje – Jean-Claude van Damme. 

http://imstars.aufeminin.com/stars/fan/jean-claude-van-damme/jean-claude-van-damme-20060311-115049.jpg6. Była jedną z najsłynniejszych belgijskich aktorek, jest uznana za najpiękniejszyą kobietę na świecie. Modelka, działaczka humanitarna, miłośniczka kotów, skuterów i śniadań u Tiffaniego – oto Edda van Heemstra Audrey Kathleen Hepburn-Ruston – czyli Audrey Hepburn. ... Audrey Hepburn
... Audrey Hepburn (Photo credit: x-ray delta one)


7. Ha udało się w końcu was zaskoczyć? Zakrztusiliście się z wrażenia? Na szczęście jednym ze słynnych Belgów był również immunolog, mikobiolog – Jules Bordet. W 1919 roku otrzymał Nagrodę Nobla za badania i opisanie pałeczek krztuśca. Odkrył również szczepionkę na kiłę. 
http://media-1.web.britannica.com/eb-media/67/76567-004-68FE3F83.jpg

8. Ruch to zdrowie. A jaki jest narodowy sport Belgów? Oczywiście kolarstwo. Na cześć tego obywatela Królestwa Belgii nazwano stację metra. Zwyciężył on Tour de France pięć razy. Oto i Eddy Merckx. 
Merckx_1974
Merckx_1974 (Photo credit: Chris Protopapas)
 

9. Belgia znana jest również z zamiłowania do komiksów. Jedną z najsłynniejszych postaci narysowanych w Belgii jest reporter Tintin. Twórcą jego przygód jest belgijski rysownik i autor Georges Prosper Remi, o pseudonimie Hergé. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 90 języków.

http://elbauldeguardian.files.wordpress.com/2011/10/tumblr_lmdjyexlgi1qa6me5o1_400.jpg

10. Może nie tak znaną jest pisarka Amelie Nothomb. Jej krótkie książki nie pozwalają się od nich oderwać. Nothomb jest córką dyplomaty – wiele podróżowała po świecie już jako dziecko. Jej ksiażki opowiadają o ciemnych stronach naszego umysłu, innych kulturach czy zmaganiem się z nieprzychylnym losem. Jest moją ulubioną francuskojęzyczną pisarką.


ja i Amelie Nothomb


2 komentarze:

  1. jak fajnie Kasiu .. kapitalna sprawa z saksfonem nie miałem pojęcia o panu Adolphie :^)... a moja córka gra na saksofonie altowym :^)

    no i jak tu się nie zakochać w Audrey :^)

    słonecznie pozdrawiam :^)

    OdpowiedzUsuń

Maybe you will like also:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...